Wymiana strun i kołków

Żywotność strun jest ograniczona. Już po około 50 latach zaczynają tracić swoje właściwości. Stal utlenia się, zmienia się charakterystyka drgań, do tego wrażliwa stal ulega korozji. Bardzo często stawianie kwiatów doniczkowych na pianinie przyczynia się do korozji strun: przelana woda przedostaje się przez szczelinę między nakrywami stałą i ruchomą, a następnie spływa po kołkach, strunach i tłumikach. Taki z pozoru niewielki błąd będzie bardzo trudny i kosztowny do naprawienia.

Także stare struny basowe tracą swoje napięcie, zaczynają być głuche, słychać różne przydźwięki. Wtedy konieczna jest wymiana wszystkich strun.

Niestety, aby to zrobić należy zupełnie rozebrać instrument. Przy wymianie strun konieczna jest także wymiana kołków stroikowych. Dlaczego? Ponieważ aby zdemontować struny należy mocno popuścić kołki. Wykręcanie ich zmniejsza tarcie a tym samym trzymanie stroju. Poza tym wymiana samych strun w kołkach osadzonych blisko siebie była by bardzo trudna, wręcz niemożliwa. Ściągnięte struny otwierają drogę do demontażu ramy żeliwnej. A co za tym idzie pozwalają na dokładną diagnozę rezonansu, mostków czy wyniesienia. Wymiana strun nie miała by sensu, gdyby zostawić uszkodzony rezonans lub mostki. Taka operacja jest już bardzo poważną naprawą instrumentu. Warto jednak ją wykonać dla odzyskania pięknej barwy, charakteryzującej markowe instrumenty.

Wymiana kołków

Wymiana samych kołków jest możliwa i zupełnie bezproblemowa. Wykonuje się ją tylko wtedy, kiedy struny są zużyte w niewielkim stopniu. W przeciwnym razie próba zdjęcia struny z kołka może zakończyć się jej pęknięciem. Wymianę kołków przeprowadza się wtedy, kiedy strój jest bardzo nietrwały, np. po tygodniu lub dwóch od strojenia poszczególne dźwięki zaczynają „mocno pływać”. Dzieje się tak na skutek wielokrotnego strojenia lub zbyt niskiej wilgotności Wtedy drewno, z którego zrobiona jest tzw. strojnica, kurczy się powodując luzowanie się kołków.

Najdogodniej i najprecyzyjniej kołki wymienia się w warunkach warsztatowych i tylko w wyjątkowych sytuacjach można ją przeprowadzić w domu u klienta, np. gdy pianino znajduje się na piętrze a przebudowa schodów uniemożliwia zniesienie instrumentu.

Sprzedaż pianin i fortepianów po renowacji