Piano-Forte

Pracownia: (0048) 601 458 299
Sklep: (0048) 32 733 11 08
Email: kontakt@piano-forte.pl

Piano Life Saver system

Nawilżanie instrumentu

Piano Life Saver System w pianinie

Piano Life Saver System w pianinie

Czym jest Piano Life Saver System ?

To autonomiczny system utrzymywania pianina lub fortepianu w odpowiedniej wilgotności. Urządzenie opatentowane i produkowane wyłącznie w Stanach Zjednoczonych.

To jedyny system, który zabezpiecza te instrumenty przed uszkodzeniami spowodowanymi zbyt niską lub zbyt wysoką wilgotnością.

Pianino i fortepian zbudowane są w większości z wysezonowanego drewna. Sposób i materiały do budowy nie zmieniły się od ponad 100 lat. I od zawsze wilgotność miała decydujący wpływ na żywotność tych instrumentów. Jest to na tyle ważne, iż gwarancja stosowana przez wszystkich producentów jest uzależniona od utrzymania właściwej wilgotności a także temperatury.

 

Piano Life Saver System w pianinie

Piano Life Saver System w pianinie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dlaczego warto zastosować ten system?

Z kilku powodów. Jeśli wilgotność i temperatura nie będą w domu uregulowane, żywotność pianina czy fortepianu ulegnie znacznemu skróceniu. Nawet kilkuletnie pianina potrafią mieć popękany rezonans, strojnicę, mostki, odklejone żebra czy porozsychany mechanizm. Naprawa tych wszystkich uszkodzeń może kosztować  kilkanaście tysięcy złotych!  Montaż tego systemu to rozsądna inwestycja.

 
 
 

Piano Life Saver System w fortepianie

Piano Life Saver System w fortepianie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Urządzenie  jest tak skonstruowane, by bez naszej ingerencji instrument był utrzymany w stabilnej kondycji. Ponadto właściwa wilgotność i temperatura znacznie przedłużają czystość stroju, a także zwiększają interwały niezbędnych przeglądów serwisowych. Ma także duży wpływ na wyniesienie rezonansu a co za tym idzie na soczystość i głębię brzmienia.

Obsługa i zużycie prądu

Konewka

Konewka

Praca Dump Chasera odbywa się zupełnie bezgłośnie. Pobór prądu jest minimalny i wynosi:

Dla pianina 528 watów /24h

Dla fortepianu 864 watów /24h

Uzupełnianie wody odbywa się nie częściej niż raz w tygodniu. Do wlewania służy speclajnie przygotowana konewka. Samo nalewanie odbywa się szybko i bez mokrych plam na podłodze.

Z czego składa się system

Zasada działania urządzenia

 

Zasada działania urządzenia

 

Listwa grzewcza 

W zależności do długości fortepianu stosuje się jedną lub dwie listwy grzewcze. Sterownik decyduje kiedy listwa jest włączana. Dzieje się to w sytuacji, w której czujnik stwierdzi zbyt wysoką wilgotność. W momencie kiedy wilgotność wraca do ustalonej wartości sterownik odłącza listwy.

Nawilżacz

Ten sam sterownik uruchamia nawilżacz (zbiornik z wodą z unikatalnym systemem nawilżania przez parowanie). Ma to miejsce najczęściej zimą, kiedy wilgotność otoczenia spada poniżej pewnej wartości. Odłączenie następuje w momencie osiągnięcia właściwej wartości.

Przewód  doprowadzenia wody

Raz na kilka dni należy uzupełniać wodę, za pomocą specjalnie wyprofilowanej konewki.

Sterownik

To nic innego jak mózg całego systemu. Umieszczony pod fortepianem blisko płyty rezonansowej mierzy wilgotność. Za pomocą nawilżacza i listwy grzewczej optymalizuje mikro klimat do porządanej wartości.

Trzy diody kontrolne

Zasilanie, woda oraz informacja o konieczności wymiany materiału, który chłonie wodę (średnio raz na dwa lata). Koszt materiału to ok. 20 zł.

Montaż i gwarancja

Montaż jest w zasadzie prosty ale zdecydowanie należy tą operację powierzyć technikowi  pracującemu z tym systemem na co dzień. Precyzyjne umiejscowienie  decyduje o  prawidłowej pracy  urządzenia.

Systemy Dump Chasera montujemy już od ponad 10 lat. Posiadamy serwis i stały dostęp do  wszystkich akcesoriów i części. 

Prawidłowo obsługiwany i serwisowany system nie będzie się psuł. Gwarancja udzielana  przez producenta to 2 lata. 

Akcesoria

Sklep Online