Piano-Forte

Pracownia: (0048) 601 458 299
Sklep: (0048) 32 733 11 08
Email: kontakt@piano-forte.pl

Kilka słów o instrumentach

Czarny koncertowy fortepian Erard 1821r.

Czarny koncertowy fortepian Erard 1821r.

Instrumenty muzyczne istnieją od tysięcy lat. Czy to flety z kości słoniowej, zwykłe bębny czy też pierwsze harfy. Wszystkie te instrumenty wykonane ręcznie są dziełami sztuki, cechującymi się charakterystycznym dźwiękiem. Nawet do dzisiaj nie wiele się zmieniło. Większość instrumentów najwyżej jakości dalej produkowana jest ręcznie, a fortepiany i pianina są tego najlepszym przykładem.

Steinway & Sons

Mimo nowoczesnych możliwości technologicznych, większość znaczących producentów jak Fazioli, Steiway & Sons czy Bechstein produkuje swoje dzieła ręcznie. Zatrudniają najwybitniejszych konstruktorów, stolarzy, wykwalifikowanych pracowników z branży. A to wszystko po to, by mieć kontrolę nad możliwie najwyższą jakością, cechującą wybitne fabryki.

Wysokogatunkowe instrumenty

Inaczej ma się sprawa z tanimi pianinami czy fortepianami schodzącymi z taśm produkcyjnych w dużych ilościach. Żaden z takich instrumentów nie może być dopracowany. Jakość materiałów a także samo wykonanie jest po prostu słabe. Można by pomyśleć, iż  tak budowane instrumenty powinny podlegać pod zupełnie innych gatunek. Uzyskanie wartościowej barwy brzmienia wymaga znacznie więcej czasu i wiedzy. Sam widziałem elementy,  takie jak drzwi górne czy dolne, które podbijane są metalowymi wspornikami tylko po, by źle wysezonowany materiał nie wyginał się przynajmniej przez okres gwarancji.

Wysokogatunkowe instrumenty mają swój niepowtarzalny charakter, nieosiągalny dla produkcji instrumentów wysokoseryjnych.

Wybitne fabryki

Pianina i fortepiany w najlepszych latach produkcyjnych tj. 1900-1930,  zawsze były wykonywane ręcznie. Niejednokrotnie w najwyższej jakości bez względu na markę. Nawet dzisiaj zdarzają się egzemplarze z tamtych lat zachowane w idealnej kondycji. Mimo zaawansowanej technologii, do której mamy dostęp, to właśnie te stare instrumenty wyznaczają najwyższe standardy budowy. Są wzorem do naśladowania przez wybitne fabryki.

Sklep Online