Piano-Forte

Pracownia: (0048) 601 458 299
Sklep: (0048) 32 733 11 08
Email: kontakt@piano-forte.pl

Renowacja pianina. Zdjęcia przed, w trakcie i po

K&A Fibiger

Instrument tuż po transporcie do naszej pracowni

Instrument tuż po transporcie do naszej pracowni

Prezentuję Państwu nasze ostatnie "dziecko".

K& A Fibiger to kaliska manufaktura. Ówczesny największy konkurent znanej fabryki Arnolda Fibigera. Bracia Karol i Aleksander byli spokrewnieni z Arnoldem Fibigerem, z resztą między innymi w jego fabryce zdobywali doświadczenie.

Pianino powstało na zamówienie zamożnego Pana, ponieważ tylko takiego było stać na mocno zdobiony, koncertowy instrument. Jego wysokość to 142 cm. To najwyższe pianino tego producenta. Zastosowano w nim dopracowany mechanizm dolnotłumikowy a także pełnopancerną ramę żeliwną.   

Kiepski stan instrumentu

Trudny przypadek

Pianino było wielokrotnie przenoszone i to w dodatku przez ciasne klatki schodowe bloków. Pewnie właśnie wtedy zgubiło większą część listew ozdobnych przy nogach. Ciężar 300kg wcale nie ułatwiał transportu. Transportowcy, z którymi współpracuję od lat zgodnie twierdzili, że to jedno z najcięższych pianin z jakim mieli do czynienia.

Najwięcej pracy zajęło nam odtworzenie brakujących elementów mosiężnych i drewnianych. Pianino zostało zupełnie rozebrane, łącznie z odrywaniem korpusu. Większość elementów fornirowalismy. Niestety stary fornir machoniowy nie nadawał się do obróbki. 

W trakcie renowacji

Warto było czekać...

Pianino kosztowało nas znacznie więcej pracy niż zakładałem. Czasami tak się zdarza, ale to bez znaczenia, ponieważ efekt był warty tych kilkuset godzin wyzwań.

Na tym polega piękno mojej pracy. Ratujemy historyczne, polskie pianina, których jest coraz mniej. Efekt pracy naszego zespołu mogą Państwo ocenić sami.

Wnikliwe oko dostrzeże podbicie sklejką spodu pianina. Jest to zabezpieczenie przed ewentualnym uszkodzeniem w trakcie transportu delikatnych listew. Tego dnia Fibiger wyjeżdżał do  właściciela. Na miejscu listwy zostały usunięte.

Daniel Kałużny

Tak musiał wyglądać gdy wyjechał z fabryki.

Ważna sprawa na koniec!!!

Przy tak dużej inwestycji jaką jest profesjonalna renowacja pianina było by wielkim błędem nie skorzystać ze zdobyczy techniki. Mówię o systemie 

Piano Life Saver. Urządzenie wyśmienicie zabezpiecza pianino przed zbyt suchym lub wilgotnym powietrzem.  Sterownik znajduący się w środku reguluje właściwą wilgotność. A w dodatku jest dyskretnie schowane. Jedynie co  jest widoczne to niewielki panel z diodami. O korzyściach płynących z zastosowania tego systemu dowiedzą się Państwo  TUTAJ

Urządzenie a także akcesoria można nabyć przez nasz sklep internetowy: muzyczny-salon.pl

Nawilżanie/osuszanie

Sklep Online