Piano-Forte

Pracownia: (0048) 601 458 299
Sklep: (0048) 32 733 11 08
Email: kontakt@piano-forte.pl

Strojenie jako zagadnienie

Wybór Stroiciela

Strojenie fortepianu koncertowego

Strojenie fortepianu koncertowego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W każdym rękodziele, w każdej sztuce, znajdują się dzieła wysokich i niskich lotów. Bez wątpienia strojenie pianin i fortepianów można zakwalifikować jako dzieło wykonane w różnej jakości. Wykonanie najwyższej jakości strojenia nie jest zwykłą techniczną operacją. Jest czymś znacznie więcej. Jest muzycznym dziełem sztuki. Sprawianiem ogromnej radości i przyjemności laikom jak i najbardziej wymagającym pianistom. Jest zamianą poszczególnych dźwięków w harmonijne brzmienie, która uszczęśliwia każdego grającego na pianinie lub fortepianie jeszcze długo po skończonej pracy stroiciela.

 

 

Strojenie to sztuka

Fortepian koncertowy

Fortepian koncertowy

Muzyka płynąca z wielostrunowych instrumentów, jakim są pianina i fortepiany, jest zupełnie zależna od dokładności i doświadczenia stroiciela. Instrument, dzięki dobrze wykonanemu strojeniu, zyskuje na plastyczności i głębi brzmienia. Przy niedbałym i byle jakim strojeniu może bardzo dużo stracić. 

Jak żadna inna sztuka strojenie jest bardzo ulotne. Materiały i technologia, dzięki której cieszymy się akustycznymi instrumentami klawiszowymi, są bardzo wrażliwe. To dzięki nim pianina i fortepiany nazywamy żyjącymi, ale także dzięki nim strój jest bardzo nietrwały. Już zaraz po strojeniu dźwięk zaczyna subtelnie się „rozjeżdżać”. Z początku zupełnie niezauważalnie, z czasem bardzo dokuczliwie. Ogromnym wyzwaniem dla stroiciela jest tak nastroić instrument, by zachował stabilność. Po stabilnym stroju można rozpoznać znakomitego fachowca. Tylko wtedy pięknym brzmieniem pianina bądź fortepianu, można będzie cieszyć się  przez długie tygodnie a nawet miesiące. 

 

 

Uwaga na oszustów!!!

..tuż przed koncertem

 

..tuż przed koncertem

 

Wiedza stroiciela jest dla zawodowych pianistów nieoceniona. Często korzystają z jednego specjalisty przez wiele lat, ufając jego fachowej ręce. Niestety nie można tego powiedzieć o większości osób wkraczających w świat muzyki. Dla nich stroiciel to zwykły rzemieślnik, którego można łatwo zastąpić kupując elektroniczne urządzenie. Wysoka jakość nie ma dla nich tak dużego znaczenia, jak niska cena za wykonaną usługę. Z tego też powodu wyrastają jak grzyby po deszczu niewykwalifikowani stroiciele wykorzystując niewiedzę klientów. Niestety dopuszczenie takiej osoby do pianina, najczęściej kończy się pokrzywionymi kołkami, a strój jest bardzo nietrwały. Zdecydowanie odradzam szukanie oszczędności w tym miejscu. Wymiana kołków to koszt ok. 1500-2000 zł.  Pozorna oszczędność. Moja rada jest następująca: pytajcie o kwalifikacje i doświadczenie każdego stroiciela a zwłaszcza tych posługujących się stroikami elektronicznymi.

 

Sklep Online