Piano-Forte

Pracownia: (0048) 601 458 299
Sklep: (0048) 32 733 11 08
Email: kontakt@piano-forte.pl

Wprowadzenie

Nowe życie instrumentu..

Renowacje pianin i fortepianów są naszym głównym zajęciem. Celem zapewnienia znakomitej jakości większość prac wykonujemy sami w warsztacie,  prawie wyłącznie ręcznie.

Praktycznie każdy problem występujący w danym instrumencie jesteśmy w stanie rozwiązać. Czy to tylko zacinający się klawisz, czy wymiana strojnicy a nawet płyty rezonansowej. Nie ma elementu, którego nie można naprawić czy wymienić.

Terminem „naprawa” określamy wymianę bądź naprawę elementów eksploatacyjnych, takich jak młotki, tłumiki, struny czy kołki stroikowe.

Całkowitą odbudowę instrumentu nazywamy „renowacją” bądź „remontem”. Obejmuje ona  naprawę akustyki (tj. pęknięć płyty rezonansowej, pęknięć ramy żeliwnej, wymianę mostków, wymianę strojnicy) a także naprawę obudowy (tj. usunięcie uszkodzeń forniru, lakierowanie).

 

Opłacalność naprawy..

Czy warto?

Takie pytanie zadaje sobie każda osoba rozważająca dylemat: naprawić czy kupić nowe bądź używane?

Zdecydowanie jestem zwolennikiem decyzji skłaniającej do  renowacji. Z wielu powodów:

Renowacji poddaje się głównie instrumenty przedwojenne. W tamtych czasach jakość i wyszkolenie pracowników grała najważniejszą rolę. Materiały były wyselekcjonowane.

Brak nacisku na ilość i szybkość produkcji, przekładały się na najwyższą możliwą jakość. Każdy instrument miał piękną barwę brzmienia. A wykonane obudowy to wprost dzieła sztuki.

Odpowiednio odrestaurowane instrumenty z tego okresu dają gwarancję jakości tamtych lat.

Próżno szukać jej we współczesnych wysoko seryjnych produktach. A gdyby przełożyć wartość renowacji na cenę nowego pianina, wyjdzie nam kupić słabe najczęściej azjatyckie byleco..

Ratowanie zabytków posiadających piękną historię wpisującą się w nasze dziedzictwo kulturowe również jest nieocenione. Wielokrotnie zdarza mi się restaurować fortepiany z okresu Chopina. Instrumenty te są wprost bezcenne.

Posiadanie w domu czegoś tak wyjątkowego jak profesjonalnie odrestaurowany instrument  daje wiele radości tym bardziej, iż ów staruszek potrafi wyróżnić się na tle współczesnych mebli oklejanych laminatami.

Ostatni argument, ale bardzo często decydujący to… sentyment. Doskonale to rozumiem. Wielokrotnie ratuję pianino czy fortepian, który dla właścicieli nie jest zwykłym meblem czy nawet instrumentem… Jest członkiem rodziny, bez którego nie wyobrażają sobie Świąt Bożego Narodzenia. Jest przyjecielem, z którym spędzają cudowne chwile po ciężkim dniu pracy...

Najczęściej przeprowadzane naprawy

  1. Regulacja mechanizmu
  2. Regulacja klawiatury
  3. Wymiana strun
  4. Wymiana młotków
  5. Wykonanie i wymiana strun basowych
  6. Naprawa bądź wymiana nakładek klawiszy z tworzywa bądź kości słoniowej
  7. Regulacja urządzenia pedałowego
  8. Naprawy uszkodzeń politury, forniru na obudowie

Wycena renowacji przy instrumencie to zawsze pierwszy krok przy podejmowaniu jakichkolwiek decyzji związanych z naprawą.

Za każdym razem gruntownie analizuję każdy przypadek. Sugeruję różne rozwiązania i opcje cenowe tak, by jak najlepiej dopasować naprawę do oczekiwań i możliwości finansowych klienta.

Z uwagi na duże zainteresowanie ofertą proszę pytać o terminy realizacji renowacji, najlepiej telefonicznie lub drogą meilową, np. przez formularz.

E-mail:
Dodaj załącznik
Sklep Online