Piano-Forte

Pracownia: (0048) 601 458 299
Sklep: (0048) 32 733 11 08
Email: kontakt@piano-forte.pl

Naprawa mostków

Mostek

Mostki w pianinie czy fortepianie mają podobne działanie jak w gitarze czy skrzypcach. Przenoszą drgania strun na płytę rezonansową, która  oddaje słyszalny  dźwięk rozchodzący się w powietrzu. Jego jakość i odpowiednie parametry decydują o wartości akustycznej całego instrumentu. Dlatego mostki mają naprawdę ogromne znaczenie.

Najczęstsze uszkodzenia mostka to pęknięcia, luźne i skorodowane sztyfty, odklejone nakładki mostka lub odklejenie samego mostka. Ponieważ rola mostków jest istotna, wszystkie te uszkodzenia muszą być koniecznie usunięte. Każde nawet najmniejsze uszkodzenie mostka będzie negatywnie wpływać na dźwięk.

Kontrola mostka

Naprawę bądź wymianę mostków można przeprowadzić dopiero po usunięciu wszystkich strun, bo tylko wtedy jest odpowiednie dojście. Natomiast przy wymianie samych strun konieczna jest kontrola stanu mostków, osadzenia sztyftów oraz wyniesienia. Nie powinno się zakładać nowych strun nie naprawiając przy tej okazji mostków, ponieważ cały wkład i praca nie będą miały efektu.

Naprawa mostka może polegać na wymianie sztyftów, nakładki mostka, a w skrajnych przypadkach nawet całego mostka.

Sklep Online