Piano-Forte

Pracownia: (0048) 601 458 299
Sklep: (0048) 32 733 11 08
Email: kontakt@piano-forte.pl

Przebudowa mechanizmu górnotłumikowego na dolnotłumikowy

Dwa systemy

Do początku XX wieku system górnego tłumienia był standardem w większości pianin. Jednak szybki rozwój tej branży skutkował coraz to nowymi, doskonalszymi patentami. Tak oto powstał nowy system dolno tłumikowy. Różnica między nimi polega na zróżnicowanym ulokowaniu tłumików (przełożonego z nad młotków pod młotki). Nowy system był znacznie bardziej precyzyjny, a ponadto łatwiejszy w produkcji i regulacji. Zatem stary system został szybko wyparty a ciągnący się dźwięk przeszedł do historii. Niemniej jednak do tamtej pory powstały setki tysięcy pianin, które mamy do dzisiaj.  Ponieważ obecnie zmiana systemu z górnego tłumienia na dolny jest możliwa, możemy wciąż cieszyć się tymi instrumentami.

Aby taką operację wykonać należy zbudować od podstaw nowy mechanizm. Począwszy na nowej belce skończywszy na zupełnie innych dźwigniach. Tłumienie będzie bardziej precyzyjne a ogólna wartość instrumentu znacznie wzrośnie.

Różnice między tymi systemami łatwo rozpoznać. Po otwarciu nakrywy górnej w systemie górno tłumikowym najpierw zobaczymy szeroką listwę, ciągnącą się przez całą szerokość instrumentu.

W systemie dolno tłumikowym zamiast listwy zobaczymy młotecz

Sklep Online