Renowacja, naprawa i utylizacja instrumentów
Nowe życie instrumentu..
Renowacje pianin i fortepianów są naszym głównym zajęciem. Celem zapewnienia znakomitej jakości większość prac wykonujemy sami w warsztacie, prawie wyłącznie ręcznie.
Praktycznie każdy problem występujący w danym instrumencie jesteśmy w stanie rozwiązać. Czy to tylko zacinający się klawisz, czy wymiana strojnicy a nawet płyty rezonansowej. Nie ma elementu, którego nie można naprawić czy wymienić.
Terminem „naprawa” określamy wymianę bądź naprawę elementów eksploatacyjnych, takich jak młotki, tłumiki, struny czy kołki stroikowe.
Całkowitą odbudowę instrumentu nazywamy „renowacją” bądź „remontem”. Obejmuje ona naprawę akustyki (tj. pęknięć płyty rezonansowej, pęknięć ramy żeliwnej, wymianę mostków, wymianę strojnicy) a także naprawę obudowy (tj. usunięcie uszkodzeń forniru, lakierowanie).
Opłacalność naprawy... Czy warto naprawiać pianino lub fortepian
Takie pytanie zadaje sobie każda osoba rozważająca dylemat: naprawić czy kupić nowe bądź używane?
Zdecydowanie jestem zwolennikiem decyzji skłaniającej do renowacji. Z wielu powodów:
- Renowacji poddaje się głównie instrumenty przedwojenne. W tamtych czasach jakość i wyszkolenie pracowników grała najważniejszą rolę. Materiały były wyselekcjonowane.
- Brak nacisku na ilość i szybkość produkcji, przekładały się na najwyższą możliwą jakość. Każdy instrument miał piękną barwę brzmienia. A wykonane obudowy to wprost dzieła sztuki.
- Odpowiednio odrestaurowane instrumenty z tego okresu dają gwarancję jakości tamtych lat.
- Próżno szukać jej we współczesnych wysoko seryjnych produktach. A gdyby przełożyć wartość renowacji na cenę nowego pianina, wyjdzie nam kupić słabe najczęściej azjatyckie byle co..
- Ratowanie zabytków posiadających piękną historię wpisującą się w nasze dziedzictwo kulturowe również jest nieocenione. Wielokrotnie zdarza mi się restaurować fortepiany z okresu Chopina. Instrumenty te są wprost bezcenne.
- Posiadanie w domu czegoś tak wyjątkowego jak profesjonalnie odrestaurowany instrument daje wiele radości tym bardziej, iż ów staruszek potrafi wyróżnić się na tle współczesnych mebli oklejanych laminatami.
- Ostatni argument, ale bardzo często decydujący to… sentyment. Doskonale to rozumiem. Wielokrotnie ratuję pianino czy fortepian, który dla właścicieli nie jest zwykłym meblem czy nawet instrumentem… Jest członkiem rodziny, bez którego nie wyobrażają sobie Świąt Bożego Narodzenia. Jest przyjacielem, z którym spędzają cudowne chwile po ciężkim dniu pracy...
Wycena naprawy instrumentu
Wycena renowacji przy instrumencie to zawsze pierwszy krok przy podejmowaniu jakichkolwiek decyzji związanych z naprawą. Za każdym razem gruntownie analizuję każdy przypadek. Sugeruję różne rozwiązania i opcje cenowe tak, by jak najlepiej dopasować naprawę do oczekiwań i możliwości finansowych klienta.
Utylizacja instrumentów
Wychodząc na przeciw oczekiwaniom klientów wprowadziliśmy utylizację pianin i fortepianów. Bardzo często jest tak, ze renowacja instrumentu jest nie możliwa, a pozbycie się pianina czy fortepianu, nie jest prostą sprawą. Z uwagi na gabaryty i wagę, żadne wysypisko śmieci nie przyjmie instumentu. Pozostaje rozbiórka we własnym zakresie. Co i to nie jest do końca takie proste i oczywiste. Dlaczego? Naprężenia strun rzędu kilkunastu ton mogą wyrządzić krzywdę, dlatego odradzamy rozbiórkę we własnym zakresie.
Koszt utylizacji jest ustalany indywidulanie, gdyż jest zależny od miejsca, w którym stoi instrument (jak daleko od siedziby firmy, na którym piętrze).
Przebudowa mechanizmu górnotłumikowego na dolnotłumikowy
Do początku XX wieku system górnego tłumienia był standardem w większości pianin. Jednak szybki rozwój tej branży skutkował coraz to nowymi, doskonalszymi patentami. Tak oto powstał nowy system dolno tłumikowy. Różnica między nimi polega na zróżnicowanym ulokowaniu tłumików (przełożonego z nad młotków pod młotki). Nowy system był znacznie bardziej precyzyjny, a ponadto łatwiejszy w produkcji i regulacji. Zatem stary system został szybko wyparty a ciągnący się dźwięk przeszedł do historii. Niemniej jednak do tamtej pory powstały setki tysięcy pianin, które mamy do dzisiaj. Ponieważ obecnie zmiana systemu z górnego tłumienia na dolny jest możliwa, możemy wciąż cieszyć się tymi instrumentami.
Aby taką operację wykonać, należy zbudować od podstaw nowy mechanizm. Począwszy od nowej belki a skończywszy na zupełnie innych dźwigniach. Tłumienie będzie bardziej precyzyjne a ogólna wartość instrumentu znacznie wzrośnie.
Różnice między tymi systemami łatwo rozpoznać. Po otwarciu nakrywy górnej w systemie górno tłumikowym najpierw zobaczymy szeroką listwę, ciągnącą się przez całą szerokość instrumentu.
W systemie dolno tłumikowym zamiast listwy zobaczymy młoteczki.