Piano-Forte

Pracownia: (0048) 601 458 299
Sklep: (0048) 32 733 11 08
Email: kontakt@piano-forte.pl

Hydroceel

Nawilżanie analogowe

Proponuję Państwu niezawodne urządzenie służące do nawilżania bądż osuszania pianin i fortepianów. Hydroceel to sprawdzony patent niemieckiego producenta, który nie wymaga podłączenia do prądu.

Spotkałem się z tym systemem w Holandii, gdzie pracowałem przez wiele lat. Hydroceel znajdował się w 80% mieszkań i domów, w których miałem okazje naprawiać bądź stroić instrument.

Moje obserwacje zdecydowanie przemawiają na korzyść tego urządzenia. Mianowicie w instrumentach, w których znajdował się Hydroceel odpowiednia wilgotność utrzymywała instrument w dobrej kondycji. Mechanizm nie miał luzów, kołki dobrze trzymały strój.

To najtańsze rozwiązanie przy zachowaniu oczekiwanego efektu latem jak i zimą.

Jak to działa:
Hydroceel jest cylindrycznym urządzeniem o długości w przybliżeniu 98 cm x 4 cm średnicy i jest wypełnione materiałem absorpcyjnym.

Montaż Hydroceel w pianinie jest bardzo prosty: montuje się je po wewnętrznej stronie drzwi górnych na dwóch hakach.

Wystarczy zdjąć drzwi górne i przymocować haki dołączonymi wkrętami.

Samo urządzenie należy włożyć do wanny bądź do specjalnego usztywnionego worka dołączonego do zestawu a następnie zalać wodą (najlepiej zdemineralizowaną) i pozostawić na 10 minut. Po tym czasie Hydroceel staje się cięższy o ok 3 kg. bo wchłania ok 3 litrów wody. Po osuszeniu umieszczamy urządzenie na przymocowanych hakach.

W fortepianie są dwie metody montażu urządzenia. Na tych samych hakach przymocowanych do dłuższego boku od strony wewnętrzej, bądź po prostu kładziemy je na ramie fortepianu.

Zdemineralizowana woda znacznie wydłuża żywotność środka absorbcynjego nawet do 10 lat. Przy używaniu zwyklej wody żywotność to ok 2 lata.

Odparowywanie wody następuje samoczynnie, do wartości ok 45-50% przez otwory umieszczone w plastikowej obudowie. Woda nie kapie, więc nie ma możliwości zalania instrumentu. Najpraktyczniej będzie po prostu zważyć Hydroceel przed i po zanurzeniu w wodzie, wtedy będzie wiadomo, kiedy trzeba uzupełnić wodę. W praktyce, zimą uzupełniamy wodę w urządzeniu mniej więcej co dwa tygodnie. W przypadku bardzo suchych mieszkań, bądź srogich zim raz na tydzień.

Hydroceel posiada jeszcze jedną właściwość.

Wiadomo, iż latem wilgotność najczęściej przekracza dopuszczalną wartość 55%. Urządzenie umieszczone w pianinie będzie wchłaniało nadmiar tej wilgotności utrzymując stały poziom 45-50%

 

 

Sklep Online