Renowacja fortepianu Kaps

Ernst Kaps

Fabryka założona w 1858 roku w Dreznie. Producent w krótkim czasie stał się znany z wybitnie udanych konstrukcji. Wielokronie nagradzany za swoje patenty. Firma Kaps uzyskała tytuł dostawcy Królestwa Saksonii. Niewielka liczba wyprodukowanych instrumentów świadczy o bardzo wysokiej jakości wykonania. Producent zdecydowanie nie stawiał na ilość a na jakość. Niewielka grupa specjalistów wytwarzała rocznie kilkaset pianin i fortepianów. Wszystko ręcznie.

Egzemplarz, który miałem zaszczyt restaurować, wg. numeru seryjnego 3347, pochodzi z roku 1874.

Fortepian o długości 200 cm i prostym układzie strun. Posiada mechanizm z podwójną repetycją, który był stosowany w wybitych fortepianach Erarda, na których namiętnie grywał Fryderyk Chopin. Było to na ówczesne czasy najnowcześniejsze rozwiązanie konstrukcyjne umożliwiające bardzo dynamiczne i precyzyjne granie.

Fortepian Kapsa charakteryzuje się taką właśnie dynamiką przy jednoczesnym miękkim romantycznym brzmieniu. Okładzina z kości daje bardzo przyjemny kontakt z klawiaturą. W tamtych czasach kość była jedyną możliwością, gdyż tworzywa sztuczne (stosowane dzisiaj) były niedostępne. W czasach, gdy powstawał ten instrument chemia i tworzywa sztuczne były na tyle słabe i niedoskonałe, że nie znalazły zastosowania w budownictwie pianin i fortepinów

Prezentowany instrument przeszedł gruntowną renowację obejmującą wszystkie elementy obudowy, akustyki i mechaniki. Wymieniono młotki, które wykonane zostały przez firmę Abel na zamówienie, pod ten konkretny instrument. Założono struny niskonapięciowe firmy Stehpen Paolello, stosowane w instrumanach z delikatną ramą. Naprawiono pęknięcia płyty rezonansowej, wszystko zgodnie ze sztuką. Na powłokę zewnętrzną klient wybrał poliester w wysokim połysku, odporny na zarysowania, łatwy w pielęgnaji i dający efekt głębi.

Ten fortepian jest bardzo unikatowym dziełem jeszcze z jednego powodu.

Trafił do mnie w bardzo dobrym stanie, był kompletny. Nie brakowało żadnych części, co w tak starych instrumentach zdarza się rzadko. Renowacja fortepianu z XIX w., daje ogrom przyjemności. Przenosi w czasy, w których rzemiosło miało zupełnie inną jakość niż ma to miejsce dzisiaj. Obcowanie z dźwiękiem starego instrumentu, tak bardzo odbiegającym od współczesnych produkcji, pozwala cofnąć sie w czasy najwybytniejszych kompozytorów muzyki klasycznej powstającej na takich właśnie fortepianach.

Fortepian wyceniam na 30 000,00 euro. To ułamek prawdziej wartości historycznej i akustycznej. Wszak nie ma już takich instrumentów. A te, które zostały, zwykle są w bardzo złym stanie.

Prawa do nazwy Kaps wykupiła pewna Australijska firma, gdzie do dzisiaj są produkowane instrumenty pod szyldem Ersta Kapsa z Drezna.

Sprzedaż pianin i fortepianów po renowacji